zawod inwestor gieldowy

Zawód Inwestor Giełdowy książka dzięki której zacząłem inaczej patrzeć na giełdę

Autor: Szymon
Opublikowany:

Zbliżają się święta. Będziemy w końcu mieli jakąś przerwę. Nie wiem jak Wy ale ja, w czasie każdej takiej przerwy, staram się poczytać coś inspirującego. Dlatego jest to bardzo dobry moment na to, żeby podzielić się Wami kolejną recenzją książki w ramach cyklu Książki o Giełdzie.




Cykl jest wciąż dość młody dlatego na pierwszy ogień biorę te książki, które w jakiś szczególny sposób ukształtowały mnie jako inwestora lub innymi słowy, zmieniły mój sposób myślenia i patrzenia na rynki finansowe.

Dzisiejszą książką jest Zawód Inwestor Giełdowy Alexandra Elder. Dlaczego ta książka jest jedną z tych, która na stałe zapadła mi w pamięci pisałem już wcześniej we wpisie Książki o giełdzie, które wywarły na mnie największe wrażenie.

Zawód Inwestor Giełdowy

Nic nie zmieniło się od tego czasu.  Książka na dobre zapadła mi w pamięci a najbardziej to w jaki sposób autor przedstawił procesy behawioralne na rynkach finansowych. Sposób w jaki pisze on o psychologii jednostki oraz psychologi tłumu jest niespotykany nigdzie indziej. Pomimo, że zagadnienia te nie są proste i można byłoby je przedstawić w skomplikowany sposób czyta się ją łatwo. Pisząc ten wpis wziąłem ją do ręki z półki żeby przynajmniej sobie przekartkować i muszę przyznać, że chyba przeczytam po raz kolejny.

Zawód Inwestor Giełdowy – Pozytywy i Negatywy

Genialne wyjaśnienie psychologii jednostki i tłumu

Właśnie ta książka jak żadna inna przybliży Tobie zagadnienia związane z psychologią inwestowania. Dowiesz się dlaczego trendy trwają i (jak lubię twierdzić) wcale tak łatwo się nie odwracają. Nie wiesz dlaczego inwestorzy tak chętnie słuchają rekomendacji innych? Dlaczego tak trudno jest im sprzedać akcje w odpowiednim momencie?  Dlaczego inwestorzy brną w straty? Na te i inne pytania o emocjach ta książka właśnie odpowiada.

W książce znajdziesz też wiele przykładów wskaźników analizy technicznej. Interesującym jest zrozumienie jak ludzkie emocje wpływają na te wskaźniki.

Mało inwestowania w inwestowaniu

Jak dla mnie w książce o takim dużo obiecującym tytule brakuje wiedzy o inwestowaniu samym w sobie. Rozumiem, że każdy powinien wypracować sobie własne zasady inwestowania i polegać wyłącznie na sobie, ale przydałoby się trochę więcej inspiracji. Jedną z nielicznych takich inspiracji jest opis 3 ekranowego systemu inwestycyjnego. Autor na dość praktycznym przykładzie pokazuje jak oceniać potencjalne okazje inwestycyjne w różnych ramach czasowych. Wyjaśnia jakie sprzeczne sygnały mogą wysyłać systemy ze względu na przyjęty horyzont inwestycyjny.

Słabe opracowanie tematu zarządzania portfelem

Na okładce książki tuż pod głównym tytułem wymienione są trzy główne zagadnienia: psychologia tłumu, taktyka inwestycyjna oraz zarządzanie portfelem. O ile pierwsze zagadnienie jest opracowane perfekcyjnie. Drugie trochę słabiej to trzecie o zarządzaniu portfelem praktycznie nie istnieje. Może nie umiem czytać ale bardzo ciężko mi było doszukać się wiedzy na temat zarządzania portfelem.

Podsumowując…

Zawód inwestor giełdowy pomimo swoich kilku wad w postaci niezbyt głębokiego zgłębienia samego inwestowania jest  pozycją, którą powinien przeczytać każdy kto interesuje się rynkami finansowymi i giełdą. Wiedza dotycząca zachowań behawioralnych na giełdzie jest w niej po prostu unikatowa. Ze swojej strony daje je ocenę 4.5 gwiazdki.

Dodaj komentarz