Kiedy na rynkach panuje duża zmienność, a indeksy giełdowe co chwilę zmieniają kierunek, inwestorzy zaczynają wykonywać nerwowe ruchy. Ich strach i niepewność dolewa oliwy do ognia. W takich momentach powinieneś wprowadzić w życie i stosować się do 12 niżej wymienionych zasad.
Pozwoli Ci to zmaksymalizować swoje szanse wyjścia zwycięsko z potyczki z rynkiem i emocjami inwestorów. Nawet jeżeli coś pójdzie nie tak, będzie Ci łatwiej pogodzić się z poniesioną stratą. Najważniejszym jest to, że nie będziesz miał tego głupiego uczucia bycia oszukanym przez rynek, ponieważ działałeś pro aktywnie.
Trzymaj się swojego systemu inwestycyjnego
Na pewno masz system i stworzyłeś go w taki sposób, żeby nie zawodził Ciebie nawet a okresach większej zmienności na rynku. Zaufaj systemowi albo kompletnie wyjdź z rynku. O tym z czego składa się dobry system inwestycyjny pisałem w wpisie „7 Elementów systemu inwestycyjnego”
Sprawdzaj swoje pozycje częściej
Porada dość oczywista, ale często pomijana przez inwestorów. Gdy na rynku sytuacja zmienia się szybko, trzeba częściej patrzeć na notowania. Zupełnie odwrotnie niż w okresach małej zmienności gdy niewiele się dzieje.
Zmniejsz wielkości pozycji
Gdy rynek porusza się szybko, ceny zmieniają się bardziej znacząco. Zwykły ruch o 1% zamienia się w ruch o 2%. Redukując pozycję będziesz w stanie zarobić te same pieniądze inwestując mniej. Gdybyś pozostał przy tej samej wielkości pozycji Beta rynku wystawi Cię na dodatkowe ryzyko.
Bądź bardziej skłonny do realizacji zysków
Gdy sytuacja jest niepewna. Ty również zaczniesz mieć wątpliwości może warto po prostu zamknąć kilka pozycji i zrealizować zyski. Najgorsze co może Ci się przytrafić to zysk przeradzający się w stratę. Gotówka to też pozycja. Nie musisz być ciągle w 100% zaangażowany w akcje. Nie jesteś przecież wśród 80% zarządzających funduszami, którzy tracą pieniądze.
Wyjdź częściowo na gotówkę
Kolejna wskazówka powiązana z dwoma powyższymi. Przez redukcję wielkości pozycji i realizację zysków zwiększasz ilość gotówki w portfelu. W ten sposób również ograniczasz ryzyko. Daje Ci to również lepszy start w momencie, gdy już będziesz chciał zacząć agresywnie kupować. Będziesz miał gotówkę, a nie lizał rany po stratach.
Poczekaj trochę dłużej przed kupnem
W czasie niepewności na giełdzie, gdzie nie widać wyraźnego kierunku daj sobie trochę więcej czasu zanim pociągniesz za spust i złożysz zlecenie kupna.
Wykonuj transakcje częściej
Większe i częstsze zmiany cen na giełdzie stworzą więcej okazji inwestycyjnych. Jeżeli czujesz się pewnie i jesteś przekonany o kierunku, w którym podążą notowania handluj częściej. Korzystaj ze zwiększonej zmienności. To jest właśnie ten moment kiedy Day Traderzy zarabiają najwięcej.
Nie bój się uśredniania ale rób to w większych odstępach
Jeżeli już kupiłeś jakieś akcje a ich cena spada dalej. Dokup więcej po niższej cenie. Uśredniaj, bo nie ma nic w tym złego. Nigdy nie trafisz dokładnie w dołek. Rób to jednak rzadziej bo rynek jest dużo bardziej dynamiczny. Dodawaj tylko wtedy jeśli Twoje oryginalne założenia przy otwieraniu pozycji są ciągle w mocy. Inaczej zamykaj i tnij straty.
Nie przesuwaj Stop Loss’ów
Twój system inwestycyjny powinien być odporny na wzrost zmienności rynku. Jeżeli Stop lossy wyrzucają Cię z rynku to tak miało być.
Podciągaj stopy kroczące częściej
W czasie większej zmienności ,szczególnie jeżeli chcesz realizować zyski i wychodzić na gotówkę możesz tymczasowo rozważyć podciąganie stopów kroczących częściej.
Zastosuj zasadę 3 dni
Ta ostatnia wskazówka sprawdza mi się doskonale kiedy chcę kupić jakieś akcje, które mocno się przeceniły i miały naprawdę złą sesję. Mam tu na myśli spadki rzędu u 10% lub 20% w ciągu jednego dnia. Daje sobie te dodatkowe 2-3 sesje na odczekanie i uspokojenie emocji i zaczynam kupować. Zdarza się, że spadki są kontynuowane. Wtedy czekam kolejne 2 dni od zakończenia ostatniej mocno spadkowej sesji. Stop loss’a ustawiam na minimum ostatniej mocno spadkowej sesji. Nie bój się tu, że rynek odjedzie. Wzrosty zawsze zajmują więcej czasu niż spadki. Na pewno zdążysz swoje zarobić.
Te 12 prostych wskazówek do zarządzania portfelem akcji gdy na rynku rośnie zmienność, pozwoli Ci uniknąć wielu nerwów i strat. Powodzenia.