Jakich czas temu napisałem artykuł o inwestowaniu na giełdzie w UK. Po dziś dzień ma on całkiem pokaźną ilość wejść z Google każdego dnia. Po publikacji tego artykułu otrzymałem wiele pytań uszczegóławiających i próśb, aby rozwinąć temat regularnego inwestowania. Zawsze cieszy mnie sytuacja gdy zadajecie dodatkowe pytania, dlatego chętnie rozwijam tematy, które Was interesują. Ta forma inwestowania jest bardzo dobrze rozwinięta w Anglii i na specyfice tego rynku się skupię. Pozostaje nam mieć nadzieje, że Polscy inwestorzy kiedyś również będą mogli w pełni korzystać z zalet regularnego inwestowania.
Zaczynając od początku…
Wszyscy poważni brokerzy w UK udostępniają swoim klientom programy regularnego inwestowania. Poprawcie mnie jeśli się mylę, że w Polsce nie jest to bardzo popularna forma. Przynajmniej nie jest popularna jeszcze. Wierzę, że zmieni się to na lepsze na przestrzeni kilku następnych lat.
Jeżeli mieszkacie w Polsce i nie macie możliwości skorzystania z gotowego programu, to nic ani nikt, nie może powstrzymać Was od zastosowania takiego podejścia w sposób ręczny. Może nie będziecie w stanie osiągnąć tej samej efektywności kosztów transakcyjnych i optymalizacji podatkowej, ale przy odrobinie samodyscypliny i zaangażowania jesteście w stanie skorzystać z profilu ryzyka jaki takie produkty oferują. Po prostu będziecie musieli w sposób manualny i zdyscyplinowany skopiować strukturalne rozwiązanie.
Przechodząc do definicji lub innymi słowy jak działa taki rodzaj inwestowania…
Co to Jest Regularne Inwestowanie
W przypadku gotowego produktu o takim rodzaju inwestowania mówimy, gdy za określoną z góry stałą kwotę co miesiąc kupujecie akcje wybranych spółek na giełdzie. W praktyce odbywa się to tak, że zgłaszacie się do biura maklerskiego, wybieracie jakie akcje i za jaką kwotę chcecie kupować. Ustawiacie polecenie zapłaty. Pieniądze z Waszego konta płyną regularnie do brokera. On zbiera pieniądze od wielu inwestorów i kupuje duże pakiety akcji na rynku w określonym z góry dniu. Ponieważ jest to zakup zbiorowy to prowizja jaką pobiera od Was jest znacząco mniejsza niż w przypadku pojedynczej transakcji. ( W UK kształtuje się to na poziomie około 10£ za normalną transakcję i 1.50£ za regularne inwestowanie) Po takich zakupach odpowiednia ilość akcji w zależności od zainwestowanej kwoty trafia na Wasze konto. Od tej pory stajecie się pełnoprawnymi akcjonariuszami. Co miesiąc dokładnie tego samego dnia historia się powtarza i kupujecie kolejną porcję akcji. Dzieje się tak do czasu aż zmienicie zdanie co do wybranych akcji. Jeżeli wybraliście spółkę, która płaci dywidendę to w ramach takiego produktu możecie zadecydować czy gotówka ma trafiać do Was na konto czy może powinna być akumulowana i w momencie gdy jest jej wystarczająco dużo wykorzystana będzie na kupno dodatkowych akcji tej samej firmy.
Zalety Regularnego Inwestowania
- Niskie koszty transakcyjne, ponieważ inwestujecie w układzie zbiorowym. Wielu inwestorów kupuje te same akcje co Wy.
- Pozwala częściowo wyłączyć emocje z inwestowania. Kupujecie co miesiąc w tym samym dniu nieważne jaka jest aktualnie cena na rynku.
- Umożliwia automatyczne reinwestowanie dywidendy.
- Może być wykorzystywane jako źródło optymalizacji podatkowej. W UK często takie programy umożliwiają zakupy akcji za pieniądze z pensji przed potrąceniem podatku. W praktyce oznacza to, że kupujecie akcje na giełdzie ze zniżką tak dużą jak duży byłby podatek należny fiskusowi.
- Jeżeli reinwestujecie dywidendę to zaczynacie korzystać z ósmego cudu świata jakim jest procent składany. Takie reinwestowanie dywidendy w długim terminie potrafi w sposób znaczący wpłynąć na ostateczny zwrot z inwestycji.
- Korzystacie z uśredniania w momencie gdy rynek jest nisko kupujecie więcej akcji bo kwota Waszej inwestycji jest niezmienna.
Wady Regularnego Inwestowania
W przypadku takich produktów, trudno mi dopatrzyć się wad, bo jest ich niewiele. Wszystkie z nich, które wymieniam poniżej wynikają raczej z tego jak produkt jest zbudowany, niż z tego jakie ma wady inwestycyjne.
- Brak możliwości kontroli momentu zakupu. Kupicie akcje zawsze w tym samym dniu miesiąca.
- W momencie częściowego zamykania pozycji nie macie kontroli, które dokładnie akcje sprzedajesz
- Jeżeli korzystacie z optymalizacji podatkowej to musicie akcje kupione w ten sposób trzymać przez 3 do 5 lat.
Jeżeli mieszkasz na co dzień w UK to naprawdę zachęcam do przyjrzenia się ofercie brokerów pod względem regularnego inwestowania. Zapraszam również do zapoznania się z innymi artykułami specyficznymi dla inwestorów posiadających dostęp do usług finansowych w UK. Link tutaj