Kiedy pytacie mnie w mailach w co inwestować małe kwoty zazwyczaj odsyłam Was do wpisu o regularnym inwestowaniu, który napisałem jakiś czas temu. Dlaczego to robię? Regularne inwestowanie już samo w sobie jest dobrym pomysłem na inwestowanie małych kwot. Uczy nas pewnych nawyków, które przydadzą się w przyszłości, gdy będziemy operować większym kapitałem lub będziemy chcieli zacząć zajmować się bardziej zaawansowanymi technikami inwestycyjnymi.
Problemem inwestowania małych pojawia się zazwyczaj na początku długiej drogi jaką jest nauka inwestowania. Ci, którzy już na początku dysponują znaczącą ilością środków mają zazwyczaj kilku doradców, którzy starają się rozwiązać „ten problem” za nich.
Zazwyczaj na początku operujemy małym kapitałem i nie mamy doświadczenia w inwestowaniu. Może nam się nawet wydawać, że nie uda nam się przetrwać na rynku bo mały zawsze przegrywa. To nie prawda. Jest kilka klas aktywów, które wydają się być wręcz stworzone do inwestowania małych kwot. Te najważniejsze wymieniam w dalszej części wpisu.
W co inwestować małe kwoty?
Zaczynając od początku jeżeli dysponujemy mały kapitałem, to nie powinniśmy porywać się na wszystkie dostępne metody inwestowania nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydaje się nam, że są atrakcyjne. Z małym kapitałem nie będziemy w stanie w sposób efektywny inwestować na wszystkich rynkach. Szczególnie powinniśmy unikać miejsc, gdzie można korzystać z dużej dźwigni finansowej takich jak Forex czy też kontrakty terminowe.
Należy zacząć od małych a regularnych inwestycji i krok po kroku zapoznawać się z rynkiem, wyrabiać sobie dobre nawyki inwestora, wypracowywać własne zasady inwestycyjne i uczyć a przede wszystkim przyzwyczaić się do emocji, które będą na towarzyszyć.
Pojęcie małego kapitału jest względne. Dla jednych mały kapitał jest dużym kapitałem dla innych. Ważnym jest więc by pamiętać, że strata, smakuje zawsze podobnie. Ten początkowy okres w inwestowaniu należy wykorzystać na naukę, która niestety może słono Nas kosztować. Jesteśmy w tej dobre sytuacji, że nie będzie kosztowała nas dużo bo przecież operujemy niedużym kapitałem.
Obligacje skarbu państwa
Obligacje rządowe, ze względu na swój niski próg wejścia, mogą być doskonałym aktywem na rozpoczęcie inwestowania. Jedna obligacja kosztuje tylko 100 złotych więc nawet jeżeli dysponujemy miesięcznie kwotą 50 złotych to jesteśmy w stanie kupować jedną obligację raz na dwa miesiące. Nauczy to nas regularności i zacznie dawać pierwsze zyski. W miarę upływu czasu będziemy w stanie za otrzymywane odsetki kupować jeszcze więcej obligacji i korzystać z 8 cudu świata jakim jest procent składany. Niektóre z obligacji uzależniają swoje oprocentowanie od inflacji. Teoretycznie więc nasze pieniądze nie stracą na wartości a my sami pozostaniemy cały czas zainteresowani rynkiem.
ETFy
Drugą opcją na inwestowanie małych kwot są ETFy czyli fundusze indeksowe. Korzystając z tej klasy aktywów najlepiej wybrać sobie jeden ETF, na któryś z interesujących nas indeksów giełdowych i regularnie, co miesiąc, za stałą kwotę dokonywać zakupów. Stosując takie podejście skorzystacie z uśredniania. W miesiącach kiedy indeks jest niżej, kupując za tą samą kwotę kupicie więcej jednostek. Podobnie gdy indeks jest wysoko będziecie kupować mniej jednostek. Przyjmując tą metodę inwestowania będziecie opierać swoją strategię na podejściu, że giełdy zawsze w długim terminie rosną.
Fundusze inwestycyjne
Kolejną opcją, która doskonale nadaje się do inwestowania niewielkiego kapitału są fundusze. Na rynku jest ogromny wybór funduszy z niskim progiem wejścia. Możecie wybierać pomiędzy funduszami akcyjnymi, obligacji czy też zrównoważonymi. Jeżeli zdecydujecie się na ten typ inwestowania to również zalecałbym wybranie od dwóch dwóch do maksymalnie 3 funduszy i regularne kupowanie ich jednostek, co miesiąc. Po raz kolejny będzie mogli korzystać z uśredniania. Fundusze inwestycyjne mają również tą zaletę, że są łatwo dostępne w ramach kont IKE i IKZE.
Akcje Dywidendowe
Ostatnia metodą na inwestowanie z małym kapitałem jaką chciałbym Wam polecić to regularne kupowanie akcji dywidendowych. Piszę o niej jako ostatniej, ponieważ jest najtrudniejsza. Wymaga najwięcej wiedzy a zarazem może spowodować największe straty w Twoim portfelu. Strat nie lubi nikt bez względu na to jaką kwotą dysponujecie, choć małą kwotę łatwiej przełknąć. jednak jeśli stracimy Nasz kapitał już na początku, może to doprowadzić do zniechęcenia do inwestowania na długie lata. Dlaczego pojedyncze spółki wiążą się z większym ryzykiem wyjaśniałem we wpisie „Piramida ryzyka w inwestowaniu na giełdzie”. Jeżeli zdecydujecie się na inwestowanie w akcje dywidendowe to po raz kolejny przypomnę, że najlepsze efekty da regularne inwestowanie. Wybór kilku spółek z solidną stabilną dywidendą da dobre rezultaty, prawdopodobnie najlepsze ze wszystkich propozycji wymienionych w tym wpisie.
Podsumowując inwestowanie małych kwot powinno spełniać dwa warunki: po pierwsze pozwolić nam zapoznać się z rynkiem i spróbować pierwszych inwestycji bez wystawiania dużego kapitału na ryzyko. Po drugie powinniśmy starać się jak najlepiej wykorzystać ten czas na naukę a przede wszystkim przyzwyczajenie się do emocji, które każdej formie inwestowania towarzyszą.
Małe kwoty należy inwestować w „małpki”, przy większych kwotach to już mamy większy „wachlarz”.
Dokładnie. Małe kwoty moim zdaniem lepiej zostawić na programy typu ppk. Niech tam sie systematycznie zbiera gotówka na później.A z tymi wiekszymi jak ktos ma to nie wiem czy nie lepiej zainwestowac w nieruchomosci