rodzaje wykresów giełdowych

3 Najważniejsze rodzaje wykresów giełdowych

Autor: Szymon
Opublikowany:

Wykresy giełdowe są nieodłączną częścią inwestowania na giełdzie. Używa ich każdy, bo nie ma lepszego sposobu na wizualizację tego, jak zmieniają się ceny na giełdzie.

Czym była by analiza techniczna bez wykresów giełdowych? Analityk posługujący się analizą techniczną bez wykresu byłby jak murarz bez betoniarki.

Dzięki temu, że nikt nie potrafi sobie wyobrazić inwestowania na giełdzie bez wykresów mamy zatem w czym wybierać.

Istnieje wiele rodzajów wykresów giełdowych. Wszystkie z nich mają jedną cechę wspólną na osi x (poziomej) pokazujemy czas a na osi y (pionowej) cenę.

Na tym podobieństwa się kończą…

O temacie wykresów giełdowych pisałem już kiedyś we wpisie: 5 rzeczy które powinny znaleźć się na wykresie giełdowym

Rodzaje wykresów giełdowych

Wykresy giełdowe możemy podzielić na dwa sposoby:

  • ze względu na czas – czyli podział na wykresy tikowe (odzwierciedlające każdą zmianę ceny), minutowe (mogą być odzwierciedleniem zmian cen w ciągu 1,5,10,15 czy też 30 minut notowań), godzinowe, dzienne, tygodniowe itd.
  • ze względu na format – czyli sposobu jak zobrazowana jest cena. Różnym typom wykresów giełdowych przyjrzymy się bardziej szczegółowo poniżej.

Najpopularniejsze rodzaje wykresów giełdowych

Wykres liniowy

To najprostszy i najczęściej spotykany w mediach rodzaj wykresu giełdowego. Narysowany jest za pomocą linii prostej, która łączy ceny zamknięcia notowań.

Wykres tego typu jest bardzo czytelny. Dzięki swojej prostocie możemy łatwo zauważyć jaka jest ogólna tendencja na rynku i w którym kierunku zmierza cena.

Wykres barowy słupkowy

Wykres barowy, przez niektórych nazywany słupkowym, pozwala nam już lepiej zorientować się w sytuacji na rynku.

Każda jednostka czasu np. pojedyncza sesja giełdowa przedstawiona za pomocą pionowej kreski tzw. baru gdzie jej górny koniec reprezentuje cenę maksymalną a dolny koniec cenę minimalną. Dodatkowo na wykresie barowym do każdej pionowej kreski dorysowywane są dwie kreski poziome. Pozioma kreska po lewej oznacza cenę otwarcia a kreska po prawej stronę zamknięcia.

wykres barowy slupkowy podstawy
SP500 swiece zwykle
Przykład wykresu barowego słupkowego pochodzi z platformy transakcyjnej brokera LYNX

Wykres świecowy

Wykresy świecowe, często nazywane świecami japońskimi, to prawdopodobnie najczęściej używany typ wykresu wśród profesjonalistów. Bardzo szczegółowo o wykresach świecowych i formacjach świec japońskich pisałem kiedyś we wpisie: 18 najważniejszych formacji świec japońskich. Poniżej zamieszczam rysunek przedstawiający szczegóły budowy pojedynczej świecy tego typu wykresu oraz przykład wykresu S&P500 z platformy transakcyjnej brokera LYNX.

Świece Japońskie podstawy




Rzadziej używane rodzaje wykresów giełdowych

Wykres punktowo symboliczny

Cechą charakterystyczną wykresów punktowo symbolicznych są symbole X oraz O. Oznaczają one odpowiednio wzrosty oraz spadki cen notowań na giełdzie. Poprzez analizę tego w jaki sposób układają się symbole X oraz Y możemy odczytać jak wyglądała walka popytu z podażą.

SP500 wykres punktowo symboliczny
Przykład wykresu punktowo symbolicznego – S&P500

Wykresy Renko

Wykresy Renko znacząco różnią się od standardowych wykresów, które widujemy na co dzień. Największą różnicą jest czas. Na wykresach Renko każda ze świec jest formowana przez inną część czasu. Kolejne cegiełki formowane są dzięki konkretnemu ruchowi ceny a nie upływowi czasu.

Zadaniem tego typu wykresów jest uproszczenie wykresu i przyśpieszenie procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych. Renko jest często wykorzystywany przez traderów do wyszukiwania punktów zwrotu na rynku. Jasno widoczny trend panujący na rynku pozwala skutecznie grać z trendem oraz unikać fałszywych sygnałów.

SP500 wykres renko
Przykład wykresu Renko – S&P500

Wykres Kagi

Budowa wykresu Kagi jest podobna do Renko. Głównym elementem kształtującym wykres jest amplituda zmiany ceny. Kagi odfiltrowuje szumy rynkowe, pozwala wyznaczyć istotne poziomy, które mogą być wsparciami lub oporami. Wykres złożony jest z zielonej i czerwonej linni. Ta pierwsza oznacza sygnał kupna a druga sygnał sprzedaży. Przyjęło się zakładać, że trend nie może trwać dłużej niż 10 linni Kagi

SP500 wykres kagi
Przykład wykresu Kagi – S&P500

Wykres załamania trójliniowego

Wykres załamania trójliniowego rysowany jest na podstawie cen zamknięcia. Jeżeli cena zamknięcia jest nową ceną maksymalną dorysowywana jest kolejna świeca. Zmiana koloru i odwrócenie trendu z wzrostowego na spadkowy następuje w momencie gdy cena zamknięcia jest mniejsza niż 3 ostatnie ceny z trendu wzrostowego.

SP500 wykres zalamania liniowego
Przykład wykresu załamania liniowego – S&P500P

Podsumowując grając na giełdzie mamy możliwość korzystania z wielu rodzajów wykresów giełdowych. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez wykresów świecowych gdzie inni zadowolą się zwykłymi wykresami liniowymi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które są najlepsze. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Proszę bądź ostrożny jeżeli zdecydujesz się na zmianę używanych przez siebie wykresów. Tak jak z każdym narzędziem nawet wykresów giełdowych trzeba nauczyć się używać.

Dodaj komentarz