piramida ryzyka na gieldzie

Profile Ryzyka w Inwestowaniu Na Giełdzie

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:

Siedziałem sobie wczoraj wieczorem i zastanawiałem o czym mam napisać. Co teraz jest ważne? Myślałem sobie jaki kawałek wiedzy o giełdzie wart jest przekazania dokładnie w tym momencie. W czasie gdy cały świat walczy z COVID19 i wszędzie słyszymy, że obostrzenia w każdym kraju odbijają się mocno na gospodarce. Recesja jeżeli jeszcze niewidoczna to w niedalekiej przyszłości może być nową normą. Jeżeli taki scenariusz się sprawdzi to na światowych giełdach zacznie brakować optymistów.

W takich momentach jeszcze bardziej niż kiedykolwiek należy być świadomym ponoszonego ryzyka. Trzeba każdą transakcję dwa razy przemyśleć i inwestować rozważnie. Jeżeli przyjdzie bessa to wszyscy będą tracić pieniądze. Wszystko będzie spadać. Będą oczywiście odbicia i będą tacy, którzy na tych odbiciach (korektach w trendzie spadkowym) zarobią pieniądze.

W takich scenariuszach najlepiej radzą sobie Ci, którzy dobrze rozumieją ryzyko w inwestowaniu i bardzo dobrze potrafią chronić kapitał. Ważne też jest umiejętne zarządzanie kapitałem

Wyżej wspomnianą tematykę poruszałem już wcześniej na blogu. Szczególnie mogę polecić 2 wpisy

To czego nigdy nie zrobiłem to nie podzieliłem się z Wami piramidą ryzyka w inwestowaniu na giełdzie. Rzecz jest banalna ale często się o niej nie pamięta. Może się okazać, że 2021 i 2022 będą latami kiedy na giełdzie bardzo ważne będzie zadbanie o każdy szczegół.

Wczoraj wieczorem olśniło mnie, że nigdy nie podzieliłem się z Wami z jednej strony prostą a z drugiej bardzo mądrą klasyfikacją profilu ryzyka w inwestowaniu.




Profile Ryzyka Na Giełdzie

profile ryzyka na gieldzie

Od Najmniejszego Ryzyka Do Największego Ryzyka

1.Gotówka

Przez wielu zapominana jako jedna z dostępnych pozycji na giełdzie, zarazem najbezpieczniejsza. Nic nie tracisz i nic nie zyskujesz. Jest również atrakcyjniejsza niż kiedykolwiek ze względu na minimalną inflację. Cash is King i nie traci na wartości.

2.Wszystkie giełdy świata

Istnieją ETFy, które utrzymują ekspozycję na wszystkie rynki świata. Jest prawdopodobne, że nie wszystkie rynki giełdowe świata będą spadać w tym samym czasie. Z punktu widzenia globalnego na rynki finansowe może okazać się, że bessa w USA osłabia tylko inne giełdy świata ale ich nie załamuje.

3.Indeksy giełdowe regionu

Bardziej ryzykownym od ekspozycji na wszystkie giełdy świata jest ekspozycja na wszystkie giełdy z danego regionu. Weźmy np Europę. Jeżeli jeden z krajów Unii Europejskiej będzie miał problemy będzie za sobą ciągnął w dół kolejne. Podobne przykłady mieliśmy w przeszłości np w czasie kryzysu azjatyckiego. Taki rodzaj ekspozycji może być również posiadaniem ETFu na rynki wschodzące. Jeżeli spada jeden będą spadać inne.

4.Indeks jednej giełdy

Jeszcze bardziej ryzykowne będzie posiadanie ekspozycji tylko i wyłącznie na jedną giełdę. Zawsze która z giełd może zachowywać się gorzej od innych. Np taka giełda w Atenach była dużo bardziej ryzykowna niż cała Europa.

5.Wybrany sektor na giełdzie

Poruszając się coraz wyżej w piramidzie ryzyka dochodzimy do ekspozycji na pojedynczy sektor na giełdzie. Np sektor bankowy i budowlany w 2008 roku był chyba najgorszym z możliwych. Te sektory zachowywały się dużo gorzej niż całe indeksy.

6.Akcje Pojedynczej Spółki

Idąc dalej dochodzimy do najbardziej ryzykownych inwestycji. Zaangażowanie w akcje pojedynczej spółki jest dużo bardziej ryzykowne niż indeks czy sektor.

Gdyby miał magiczną różdżkę i mógł zaszczepić tylko jeden element wiedzy to pamiętajcie, że bycie na gotówce to też pozycja a ochrona kapitału w inwestowaniu na giełdzie jest najważniejsza.

Dodaj komentarz