rekomendacje gieldowe pojecia

Jak Czytać Rekomendacje Giełdowe

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:

Dzisiaj zajmę się kontynuacją mini cyklu o rekomendacjach giełdowych. W pierwszym wpisie z tej serii poruszałem temat Czy warto śledzić rekomendacje giełdowe. Dziś chcę wyjaśnić jak czytać i interpretować podstawowe pojęcia, które im towarzyszą. Stawiam sobie za cel wyjaśnienie ich w sposób możliwie najprostszy.  Język rekomendacji giełdowych jest charakterystyczny ale wystarczy poznać podstawowe definicje, jak redukuj, sprzedawaj, akumuluj, cena docelowa, by posługiwać się nim całkiem sprawnie.




Zanim zdecydujecie czy i jak wpleść rekomendacje giełdowego do swojego systemu inwestycyjnego musicie zrozumieć, co na prawdę znaczą słowa typu akumuluj, redukuj itp.

Potem będziecie musieli zastanowić się jak i czy dana rekomendacja wpłynie na to, jakie ruchy wykonasz na rynku.

Zacznijmy od…

Czym jest cena docelowa w rekomendacji giełdowej

Pojęcie ceny docelowej lub po prostu ceny w rekomendacji giełdowej jest na pozór bardzo proste. Autor danej rekomendacji po prostu podaje ile jego zdaniem warta jest spółka. Problem polega na tym, że zazwyczaj nigdy nie podaje kiedy ta cena zostanie osiągnięta. Niby nic w tym dziwnego bo skąd miałby to wiedzieć. Z drugiej jednak strony większość analiz powstaje na podstawie analizy DCF a w tej trzeba przyjąć jakieś założenia odnośnie czasu i zmiany zysków spółki. Oznacza to, że wartość podawana wraz rekomendacją giełdową nie jest wartością obecną a wartością, do której wycena spółki będzie zmierzać zgodnie z przyjętymi założeniami w analizie.

Ceny te zazwyczaj się nie sprawdzają. Jest w nich za dużo założeń a za mało faktów. Różni analitycy przyjmują różne założenia i tak samo jak wśród wszystkich ludzi część z nich jest z natury bardziej optymistycznie nastawieni niż inni.

Co oznacza Akumuluj

Rekomendacje giełdowe opatrzone dopiskiem akumuluj to dla mnie znak, że sytuacja w spółce zmienia się na lepsze. Najczęściej są to sytuacje, w których po jakiś złych wiadomościach rynek znacząco przecenił akcje spółki, ale ta ustabilizowała się i widać szansę na odwrócenie tych tendencji. Sytuacja nie jest jeszcze oczywista ale na tyle stabilna, że można zacząć powoli zbierać akcje z rynku, kupując je w małych pakietach.

Co oznacza Redukuj

Redukuj jest przeciwnością Akumulacji. Rekomendacje giełdowe oznaczone w ten sposób traktuję jako sygnały, w których jakaś pozytywna tendencja kończy się i nie ma w najbliższej przyszłości niczego, co by mocno wpływało na wzrost wartości spółki. Redukowanie w takiej sytuacji jest rekomendacją sprzedania części posiadanego pakietu akcji w celu zabezpieczenia i zrealizowania wypracowanych zysków. Nie jest to absolutnie sygnał całkowitej sprzedaży. Jest to dla mnie sygnał spowolnienia rozwoju spółki.

Co oznacza Sprzedawaj

Sprzedawaj najczęściej używane jest w sytuacji, gdy w jakiejś spółce zachodzą na tyle duże zmiany w jej wynikach finansowych, że wpływają  one na jej ogólną kondycję finansową.  Obniżenie wyników finansowych powinno pociągnąć za sobą spadek cen akcji. Niestety nie jest to takie oczywiste, bo rynek niesiony nadzieją może zignorować te sygnały i ceny akcji mogą iść dalej w górę. Różnica między redukuj a sprzedawaj jest znaczna. O ile redukuj oznacza pozbycie się części kapitału a sprzedaż ich całkowite  się ich pozbycie.

Co oznacza Trzymaj

Dla mnie osobiście trzymaj to sytuacja, w której spółka ma się dobrze. Wstępne analizy oparte na jakiś założeniach potwierdzają się i będziemy mieli kontynuację polepszających się wyników. W takiej sytuacji można spodziewać się pozytywnego rozwoju sytuacji.

Czytając powyższe opisy możecie odnieść wrażenie, że wszystko jest jasne i proste. Niestety, szczególnie te najbardziej popularne spółki, są obserwowane i analizowane przez wielu analityków. Oni są tylko ludźmi dla których te same wiadomości, liczby mogą mieć bardziej lub mniej optymistyczny wydźwięk. Oznacza to, że w każdej chwili na rynku mogą i zdarzają się sytuacje kiedy rekomendacje giełdowe są oznaczone innym komentarzem.

Sytuacje gdzie dana spółka ma rekomendację trzymaj i sprzedawaj w tym samym czasie jest zupełnie naturalna. O tym w jaki sposób czytać rekomendacje, żeby przynajmniej częściowo odfiltrować szum informacyjny napiszę w jednym z kolejnym odcinków z tego cyklu.

Koniecznie zapisz się na newsletter, żeby nie przegapić momentu kiedy ukaże się następny wpis.

Jeżeli interesuje Ciebie temat rekomendacji giełdowych przygotowałem specjalnie dla Ciebie dział z wszystkimi wpisami o rekomendacjach giełdowych

Dodaj komentarz