Wszyscy już pewnie wiecie, że mieszkam i inwestuję na giełdzie z UK. W związku z tym otrzymuje wiele pytań jak wygląda inwestowanie na giełdzie z punktu widzenia życia w innym kraju. Pytacie o to jaki jest dostęp do rynków, jakie są standardowe prowizje oraz jakiego rodzaju produkty są w ofercie dla inwestorów indywidualnych.
Na część z powyższych pytań już pośrednio odpowiadałem we wcześniejszych wpisach na blogu. Sporo o prowizjach piszę w cyklu Wirtualnego Portfela Inwestującego Na Giełdzie. Pisałem również o bardzo popularnej formie inwestowania jaką jest Spread Betting w artykule Inwestowanie Bez Podatku.
Dziś jednak chciałbym zebrać wszystko jeszcze raz w jedną całość.
Możliwości inwestowania w UK
Tu sprawa wygląda fantastycznie. Jeżeli jesteś rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii Twój dostęp do rynków jest praktycznie nie ograniczony. Oprócz dostępu do lokalnej giełdy w Londynie masz również dostęp do wielu zagranicznych giełd. Oferta rynków zagranicznych jest po prostu bardzo szeroka i jest to coś co dostajesz praktycznie w standardzie otwierając rachunek w biurze maklerskim. Ja osobiście korzystam z TD American Trade gdzie mam łatwy dostęp do następujących rynków giełdowych USA, Kanada, Francja, Belgia, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Hiszpania, Australia, Hongkong, Singapur, Szwecja. Rachunki maklerskie można również prowadzić w wielu walutach takich jak jeny, dolary, euro itp.
Mieszkając w UK masz również możliwość otwierania rachunków gdzie uzyskasz bezpośredni dostęp do rynków kontraktów terminowych na dowolne towary na świecie. Prawdziwe kontrakty terminowe na fizyczne dostawy ropy naftowej są dostępne również dla inwestorów indywidualnych.
UK swoim rezydentom podatkowych oferuje również produkty niedostępne nigdzie indziej. Te najważniejsze wymieniam poniżej
Co oferuje Inwestowanie na giełdzie w UK
ISA – jest to specjalne konto coś w rodzaju polskiego IKE/IKZE. Posiada jednak tą zaletę, że istnieje możliwość wypłacenia środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wszystkie zyski z inwestycji w ramach tego produktu są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Jedyną wadą jest to, że istnieje roczny limit wpłat na taki rachunek. Po prostu każdego roku można wpłacić tam pewną sumę pieniędzy i nimi obracać. Jeżeli zdecydujesz się wypłacić pieniądze to można wpłacić z powrotem tylko w ramach rocznego limitu.
O ISA bardziej szczegółowo pisałem w artykule – Co to jest ISA
SIPP – kolejny ciekawy produkt gdzie możesz samodzielnie inwestować na swoją emeryturę. W ramach tego produktu środki raz wpłacone nie mogą zostać wypłacone aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Istnieje też ograniczenie na sumę środków jakie możesz zgromadzić w przeciągu swego życia.
Regularne Inwestowanie – kolejny rodzaj inwestowania, który pozwala Ci zacząć inwestować już od 10 funtów na miesiąc. Składasz stale zlecenie i raz w miesiącu przelewasz na rachunek małą sumę pieniędzy za które co miesiąc powoli kupujesz wybrane przez siebie spółki. Kupujesz oczywiście po cenach rynkowych w stałych miesięcznych odstępach czasu, przez co Twoje całościowe ryzyko jest mocno ograniczone.
Spread Betting to jeden z najlepszych produktów do jakich możesz uzyskać dostęp mieszkając i płacąc podatki w UK. Produkt wywodzi się od zakładów sportowych. Innymi słowy możesz zakładać się w którą stronę podąży rynek. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że jakiekolwiek zyski uzyskane w Spread Bettingu są zwolnione z opodatkowania. Jak dokładnie działa i co to jest spread betting opisywałem w artykule tutaj
Typowe Prowizje w Inwestowaniu na Giełdzie z UK
Prowizje są różne. Na rodzimej angielskiej giełdzie można kupować akcje już od 5.95 funta za otwarcie pozyji. W przypadku produktów takich jak Regularne inwestowanie prowizje są jeszcze niższe i można znaleźć oferty zakupu akcji już od 1.50 funta. Dostęp do rynków międzynarodowych jest znacząco droższy i podstawowa prowizja to 17.50 funta. Koszty przewalutowań to strata kapitału rzędu 0.5% wielkości pozycji. Przy dużych rachunkach można liczyć na oprocentowanie środków na rachunku maklerskim jest to zazwyczaj 0.2% w skali roku. Niby nie wiele ale zawsze coś. Prowizja za kontrakt terminowy np. na ropę naftową to wydatek rzędu 20 dolarów.
Inne Informacje o Inwestowaniu Na Giełdzie z UK
Terminy rozliczania transakcji są bardzo podobne do tych w Polsce. Jest to zazwyczaj 3 dni robocze przy kupnie oraz kolejne 3 dni przy sprzedaży
Ciekawą opcją jest funkcja automatycznego reinwestowania dywidendy. Po prostu można wybrać, żeby zamiast otrzymywać dywidendę w gotówce możesz za otrzymane pieniądze kupić więcej akcji tej samej firmy. Zaletą jest to, że prowizja jest wtedy minimalna zazwyczaj 1.50 funta.
Jeżeli masz to szczęście, że jesteś rezydentem podatkowym w UK i interesuję Cię giełda przygotowałem specjalnie dla Ciebie dział z wszystkimi wpisami o inwestowaniu na giełdzie w UK