Całkiem niedawno usłyszałem, że inwestowanie na giełdzie jest trudne. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Naprawdę trzeba włożyć wiele godzin, żeby wszystko zrozumieć i sprawnie poruszać się w inwestycjach. Zaraz po tym ktoś inny mnie zapytał, czy da się w jednoznaczny sposób wyodrębnić elementy inwestowania, żeby w logiczny sposób podejść do samodzielnej nauki? Muszę przyznać, że nie bardzo wiedziałem jak na to pytanie odpowiedzieć. Później zacząłem się nad tym zastanawiać głębiej i doszedłem do wniosku, że rzeczywiście można wyodrębnić 4 elementy inwestowania, czy też umiejętności, na których można się oprzeć. o tym właśnie będzie dzisiejszy wpis.
Już kiedyś pisałem na blogu o tym, przez jakie etapy przechodzi każdy inwestor. Ten wpis możecie nadrobić tutaj: 8 Etapów przez które przechodzi każdy inwestor giełdowy. Nie chcąc się powtarzać dziś opiszę 4 elementy, które każdy inwestor musi, moim zdaniem, doskonalić. Po chwili namysłu doszedłem również do wniosku, że każdy z tych elementów można doskonalić zarówno razem jak też i osobno. Kto wie, może właśnie w ten sposób uporządkuję wszystkie archiwa bloga.
4 Elementy Inwestowania
Jestem ciekaw czy zgodzicie się z poniższym podziałem. A może uważacie, że powinny się znaleźć tu jeszcze inne elementy sztuki inwestowania?
Jak zacząć inwestować
Od tego wszystko się zaczyna. Wielu z Was w swoich mailach pyta jak zacząć inwestować na giełdzie? Ja uważam, że po prostu trzeba zacząć. Nie ma sensu spędzać zbyt dużo czasu na teorii. Trzeba się nie bać i przechodzić do działania. Może nie od razu inwestować wszystkie dostępne oszczędności, czy rzucać się na skomplikowane instrumenty ale po prostu trzeba zacząć.
To zagadnienie tyczy się również tych z Was, którzy na rynku są obecni od dłuższego czasu i mają za sobą pierwsze sukcesy/porażki. Może czas na to, żeby przestać grać na koncie demo i spróbować jakie będą Wami targały emocje gdy w grę wejdą realne pieniądze? A może warto poszukać innych rynków? Może to już czas, żeby zainteresować się innymi instrumentami. Rynki się cały czas rozwijają i my też powinniśmy chociaż od czasu sprawdzać nowinki i próbować.
Więcej o tym jak zacząć przygodę z inwestowaniem przeczytacie między innymi we wpisach:
- Jak wyglądał mój początek na giełdzie
- Od czego zacząć naukę inwestowania na giełdzie
- Co bym powiedział sobie samemu 10 lat zaczynając na giełdzie
- Jak uczyć się inwestowania na koncie demo
- Forex czy giełda co lepsze na początek
Szukanie dobrych okazji do inwestowania
Jak już przekonamy się, że warto zacząć grę, to często stajemy przed dylematem w co inwestować? Jak znaleźć te najlepsze okazje do zainwestowania pieniędzy? Jak tak naprawdę szukać trendów? Jak znaleźć spółki godne uwagi itd.
Przyznaję, nie jest to oczywiste. Rynki się zmieniają i codziennie podsuwają nam okazje inwestycyjne. Jest ich mnóstwo. Sztuką jest jednak odszukać te najlepsze w tym całym szumie pełnych liczb i ciągle zmieniających się wiadomości.
Nawet jeżeli skupimy się na jednym rynku i jednym rodzaju walorów wciąż powinniśmy doskonalić swoje metody szukania okazji. Przez to będziemy znajdować ich więcej albo będziemy przyglądać się coraz lepszym okazjom albo po prostu będziemy robić to szybciej, przeznaczając nasz czas spędzony nad inwestowaniem na doskonalenie się w innych elementach.
Więcej na temat szukania okazji inwestycyjnych przeczytacie między innymi we wpisach:
- Skąd brać pomysły na inwestycje na giełdzie
- Jak szukać silnych trendów na giełdach
- Jak filtrować rekomendacje giełdowe
- Jak tanio kupić wspaniałe akcje
Wykonywanie transakcji w praktyce
Jak już znajdziemy okazję do zainwestowania to musimy nasz pomysł zrealizować. Jeżeli mówimy o inwestowaniu w akcje to trzeba je kupić, zdecydować jak i gdzie ustawić zlecenie obronne stop loss. Musimy wiedzieć jak śledzić naszą pozycję a na koniec najważniejsze- trzeba zdecydować kiedy ją zamknąć.
To bardzo wiele elementów. Każdy z nich może zadecydować o tym, jaki będzie końcowy wyniki. W elementach takich jak wybieranie momentu wejścia i wyjścia można doskonalić się przez całe życie, próbując trafiać w te słynne dołki i górki.
Szukając wiedzy na temat samego wykonywania transakcji warto zajrzeć do poniższych wpisów:
- Jak wybrać horyzont inwestycyjny
- 7 sposobów na otwieranie pozycji na giełdzie
- Jak przygotować się do sesji giełdowej
- Co powinno znaleźć się na wykresie giełdowym
- Kiedy sprzedawać akcje
Zrozumieć Rynki
Na koniec zostawiłem chyba najtrudniejsze zagadnienie. Jest nim zrozumienie rynku. Rynki dają nam się we znaki każdego dnia. Ciągle zaskakują, reagując nie tak jakbyśmy oczekiwali, często w sposób irracjonalny.
Zaryzykowałbym stwierdzenie i powiedział, że chyba nikt tak do końca nie zrozumiał jeszcze rynku. Gdyby było inaczej to znalazłaby się osoba, która nigdy nie poniosłaby straty i przez to straciła ważny aspekt tej gry. Jest jednak inaczej i każdy ponosi straty.
Żeby zrozumieć rynki polecam zajrzeć między innymi do wpisów:
- Wszystko co musisz wiedzieć o ostatnich sesjach miesiąca i kwartału
- Inwestowanie na giełdzie a media
- Mr Market czyli co to jest ten rynek giełdowy
Na koniec przyznam szczerze, że pisanie tego wpisu sprawiło mi wiele frajdy. Zdałem sobie sprawę o ile prościej jest patrzeć na naukę inwestowania przez pryzmat tych 4 elementów. W czasie pisania wpisu wpadłem na mnóstwo nowych pomysłów na wpisy, które sobie zapisałem. A może Wy macie jakieś pomysły na coś czego jeszcze nie ma na blogu? Jeżeli tak dajcie znać i zaglądajcie tutaj jak najczęściej.