Obroty to popularne określenie na wolumen na giełdzie. Zazwyczaj informacja o ich wielkości towarzyszy publikacji notowań giełdowych. Ta z pozoru prosta informacja, dostępna na wielu wykresach i często przytaczana przez analityków w telewizji, powinna mieć ogromne znaczenie w tym, jak interpretujemy zmiany cen na rynkach. Często się jednak zdarza, że jest przez inwestorów niedoceniana lub wręcz pomijana.
Odnoszę wrażenie, że mamy taki stan rzeczy ponieważ nowoczesne platformy do inwestowania w internecie nie pokazują wolumenu. Dlaczego? Na świecie powstało wiele sztucznych instrumentów, które nie reprezentują realnych akcji na rynku finansowym. Nie można więc na nich zmierzyć wolumenu.
A tak naprawdę od wielu lat na rynkach a szczególnie tym akcyjnych, nic się nie zmieniło. Wolumen ma wciąż ogromne znaczenie. I właśnie tym tematem się dziś zajmę.
Czym jest wolumen na giełdzie
Najprościej rzecz ujmując wolumen jest po prostu ilością akcji lub kontraktów terminowych sprzedanych i kupionych w jakiejś określonej jednostce czasu. Im większy wolumen na jakiś akcjach tym bardziej popularny jest to walor. Dla dopełnienia tematu dodam, że wolumen znajdziemy zazwyczaj na dole wykresu i najczęściej jest on zobrazowany za pomocą wykresu słupkowego.
Dlaczego wolumen jest ważny
Wolumen najczęściej wykorzystuje się do potwierdzenia ruchów cenowych i formacji na wykresach. Można powiedzieć, że jest nieodłączną częścią analizy technicznej. Jeżeli spotkasz kogoś kto twierdzi, że używa analizę techniczną ale nie patrzy na wolumen, to najprawdopodobniej wróży on z fusów.
Przyjmuje się, że jakikolwiek ruch w górę lub w dół jest tym ważniejszy, im większy wolumen mu towarzyszył. Dlatego jeżeli analizować będziecie duże ruchy cenowe np. rzędu 5% musicie koniecznie sprawdzić czy zostały one potwierdzone zwiększonym wolumenem.
Na przykład jeżeli akcje drożeją o kilka procent w ciągu jednego dnia a obowiązujący trend jest spadkowy to dodatkowa analiza obrotów może pomóc Wam zrozumieć czy jest to jakiś wyskok czy naprawdę może jest to sygnał mówiący o tym, że trend może się odwrócić. Inaczej będzie gdy w takiej samej sytuacji wolumen nie wzrósł. Wtedy prawdopodobnie ten wyskok ceny był przypadkowy albo spowodowany jakimś chwilowym brakiem płynności na rynku.
Wolumen powinien poruszać się z trendem. Jeżeli tendencja jest zwyżkowa to ruchy w górę powinny odbywać się na wyższych obrotach niż na ruchach korekcyjnych. Taki schemat oznacza, że trend jest zdrowy i rozwija się prawidłowo oraz że coraz więcej inwestorów podłącza się do niego. Jeżeli jest odwrotnie oznacza to, że trend słabnie i inwestorzy zaczynają wątpić w jego kontynuację. Nie oznacza to absolutnie, że już zaczyna się odwracać. Swoją wiedzę o tym jak rozwijają się trendy oraz o psychologi tłumu możecie poszerzyć czytając książkę: Zawód inwestor giełdowy.
Formacje na wykresach a wolumen
Drugą największą zaletą używania wolumenu jest możliwość potwierdzania formacji na wykresach. Nie ważne czy są to głowy z ramionami, trójkąty czy flagi, w każdej formacji analizy technicznej można zazwyczaj wyodrębnić kilka ważnych punktów. Dotarcie do nich powinno być potwierdzone odpowiednim wzrostem lub spadkiem obrotów. Prawidłowe zachowanie wolumenu zwiększa znaczenie takiego punktu. Brak takiego wzrostu podważa całą formację, co określane jest pojęciem fałszywe wybicie.
Wolumen na giełdzie jako wskaźnik wyprzedzający zmianę cen
Bardziej zaawansowani analitycy techniczni lub po prostu miłośnicy oglądania wykresów, wykonują szereg analiz wolumenu, żeby stawiać nowe hipotezy co do zachowania rynku w przyszłości. Jak już pisałem wcześniej np. trend wzrostowy, którego nowe szczyty ustanawiane są na coraz to mniejszych obrotach, będą świadczyć o słabnącej sile trendu.
Jak analizować wolumen
Tu obowiązuje dowolność. Każdy może robić to inaczej. Ponieważ największym wyzwaniem są dla mnie emocje, w ich wyłączeniu pomaga mi między innymi analiza wolumenu. Zamiast zastanawiać się czy wolumen jest duży czy mały obserwuje jak wyglądał wolumen względem średniej z ostatnich 10 sesji. Słupek znacząco powyżej takiej średniej jest dla mnie po prostu dużym wolumenem. Słupki na poziomie średniej lub poniżej są dniami o normalnych lub niskich obrotach.
Oczywiście analizy samego wolumenu nie dadzą gotowej odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania. Te analizy powinny być zawsze połączone z innymi technikami.