Splity akcji nie zdarzają się często. Jednak kiedy mają miejsce to zazwyczaj wywołują sporo emocji na rynku. Emocje potrafią czasem wykreować wspaniałe okazje inwestycyjne (więcej na ten temat pisałem we wpisie Jak tanio kupić wspaniałe akcje ). Dzisiaj chcę skupić się na tym, czym jest split akcji i czy ma on wpływ na wartość spółki. Mówiąc o splicie nie sposób nie wspomnieć o konsolidacji akcji, która jest odwrotnością splitu. Dlatego zajmę się tymi dwoma zagadnieniami na raz.
Postawmy sobie proste pytanie:
PYTANIE:
CZY SPLIT AKCJI ALBO KONSOLIDACJA MA WPŁYW NA WARTOŚĆ BAZOWĄ FIRMY?
ODPOWIEDŹ:
NIE MA ŻADNEGO
Właśnie w tym miejscu mógłbym teraz zakończyć ten wpis, jednak nie zrobię tego, bowiem szczególnie splity mogą spowodować, że cena akcji na giełdzie pójdzie w górę. Jest to wynikiem efektu psychologicznego jaki taka operacja ma wpływ na inwestorów.
Split akcji
To najprościej mówiąc zabieg księgowy, który zwiększa liczbę akcji, na które podzielona jest dana spółka.
Wyjaśnię to na przykładzie:
Weźmy na przykład firmy Apple (AAPL), 6 czerwca 2014 roku akcje były wyceniane przez rynek na poziomie +645,57$. Przed otwarciem kolejnej sesji giełdowej spółka dokonała splitu akcji w stosunku 7 do 1. Oznaczało to, że każdy inwestor, który posiadał 1 akcję w Apple, teraz był w posiadaniu 7. Każda warta teoretycznie 92.22$. Notowania akcji Apple 7 czerwca 2014 otworzyły się po 92,70$ i o + 0,5% w stosunku do poprzedniego zamknięcia, z uwzględnieniem podziału.
Pamiętam, że w momencie gdy informacja o splicie akcji została ogłoszona wielu komentatorów rynku w amerykańskiej stacji CNBC było zdania, że bliskość poziomu 100$ będzie działało na rynek jak magnes.
Mieli rację. Rok później Apple był notowany po prawie 127$, daje to zysk prawie + 35% w ciągu jednego roku. To prawda spółka miała dobry rok. Zaraportowała bardzo dobre wyniki. Jednak 35% zysku w porównaniu ze wzrostem o szerokiego rynku o tylko 6% jest bardzo imponujący wynikiem.
Jednym z głównych powodów dlaczego spółki decydują się na podziały akcji jest taki, żeby zrobić je bardziej przystępnymi dla inwestorów. W przypadku Apple cena 600$ była dla wielu niedostępna. Na przykład inwestorzy, który kupują akcje korzystając z mechanizmów regularnego inwestowania, czyli wpłacając na rachunku pewną, ustaloną kwotę co miesiąc, nie mieli możliwości na inwestowanie w tą spółkę. W konsekwencji splity akcji pozwalają spółkom zwiększać obroty i poprawiać płynność na rynku.
Apple nie jest odosobnionym przykładem. Wiele akcji spółek, które zdecydowały się na split pokonały szeroki rynek generując pokaźne zyski dla swoich akcjonariuszy.
Jako ciekawostkę dodam tylko, jak głosi plotka, że jednym z powodów dlaczego akurat Apple zdecydował się na split była chęć wejścia do indeksu Dow Jones, którego notowania ważone są ceną poszczególnych akcji. Walor notowany po 600$ nie mógł w nim być ponieważ jedna spółka miałaby zbyt wiele wpływu na zachowanie całego indeksu. Prawda to czy nie, Apple został włączony do Dow Jones w 2015 roku.
Konsolidacja Akcji
Konsolidacja jest operacją będącą całkowitym przeciwieństwem splitu. W praktyce oznacza to, że po wykonaniu tej operacji zmniejsza się liczba akcji dostępnych w obrocie.
Ta operacja również może wpłynąć na zwiększenia atrakcyjności danej spółki dla inwestorów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ niektóre fundusze inwestycyjne mają pewne ograniczenia i na przykład nie mogą posiadać akcji groszowych. Tą samą zasadą kierują się niektórzy inwestorzy i omijają tego typu akcje szerokim łukiem. Ostatecznie konsolidacja może służyć eliminacji małych inwestorów, którzy widząc, że posiadają bardzo niewiele akcji zdecydują się je ostatecznie sprzedać i zainwestować pieniądze gdzieś indziej.
Bolączką niektórych akcji groszowych jest to, że różnica pomiędzy ofertami sprzedaży i kupna na rynku czyli spread jest sporym procentem w porównaniu z ceną akcji. Konsolidacja pozwala przynajmniej częściowo ten problem rozwiązać.
Dzięki konsolidacji wszystkie dywidendy, czy też zysk na akcję zostaną pomnożone przez współczynnik konsolidacji. W ten sposób stopa dywidendy oraz cena na zysk pozostają takie same. Cena akcji też wzrośnie. Przy konsolidacji w stosunku 1:10 akcje notowane po 10 groszy będą notowane po 100 groszy.
City Group w USA dokonał właśnie konsolidacji w stosunku 1:10 kilka lat temu, zmieniając wycenę akcji na giełdzie z 45 centów do 4.50$ w ciągu jednego dnia. Podobnie zrobił Royal Bank of Scotland chcąc poprawić postrzeganie spółki wśród inwestorów po kryzysie w 2008.
Przy konsolidacjach trzeba uważać na jeszcze jedną rzecz. Jeżeli jesteś właścicielem 100 akcji jakiejś spółki i decyduje się ona na konsolidację w stosunku 1 do 7 to po tej operacji nie możesz posiadać 14,3 akcji. W takich przypadkach 0,3 akcji zazwyczaj przepada lub jest zwracana w gotówce.
Podsumowanie
Zazwyczaj dość przychylnie patrzę na akcje, na których będzie wykonywany split. Kupuje takie akcje w momencie gdy informacja o tym jest podawana do informacji publicznej. Rynek lubi takie sytuacje a moja transakcja zazwyczaj kończy się sukcesem.
Konsolidacja zazwyczaj wywołuje mniej emocji na rynku. Tu zawsze trzeba sobie zadać pytanie dlaczego tak naprawdę spółka chce ją wykonać. Jeśli odpowiedź na to pytanie będzie zadowalająca, to czemu również nie podjąć ryzyka?