co to jest ISA

Co to jest ISA

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:

Dziś specjalny ukłon w stronę 20% czytelników bloga, którzy na co dzień zamieszkują w UK i mają ten przywilej korzystać ze specjalnego produktu jakim jest ISA czyli indywidualne konto oszczędnościowe. Czas jest odpowiedni bo już niedługo kończy się w Anglii rok podatkowy a to doskonała okazja, żeby zainwestować część pieniędzy w ramach ISA. Dla pozostałych czytelników jest to pewnego rodzaju ciekawostka inwestycyjna.

W języku angielskim skrót ISA rozwija się jako Indywidual Saving Account i jest to kolejny po spread bettingu sposób na inwestowanie na giełdzie w sposób, umożliwiający osiągać nieskończone zyski nie narażając się przy tym na płacenie podatku od zysków.




Co jest ISA i jakie ma ograniczenia

Indywidualne konto oszczędnościowe w skrócie zwane ISA jest to produkt umożliwiający inwestowanie pewnej części naszych oszczędności bez potrzeby martwienia się o podatek od zysków kapitałowych. Ten specjalny produkt zoptymalizowany podatkowo dopuszcza inwestycje na giełdzie oraz w ryzykowane fundusze inwestycyjne.

Mogą z niego korzystać tylko i wyłącznie rezydenci podatkowi zamieszkujący na stałe w Wielkiej Brytanii oraz ich dzieci

Zasada działania ISA jest dość prosta, ale ma również kilka haczyków na które trzeba uważać.  Co roku rząd Wielkiej Brytanii w momencie publikacji ustawy budżetowej wyznacza limit wpłat na tego typu konta na dany rok podatkowy. W ten sposób ogranicza jaki kapitał początkowy możemy inwestować bez płacenia podatku. Oznacza to, że pomiędzy 6 kwietnia a 5 kwietnia kolejnego roku mamy do dyspozycji pewną kwotę wpłaty do wykorzystania.

Nie możemy wpłacać więcej aż do rozpoczęcia następnego roku podatkowego. Jeżeli wypłacimy pieniądze z ISA to możemy je wpłacić z powrotem tylko w ramach rocznego limitu.

Konto ISA działa w jedną stronę mamy ograniczone wpłaty i nie ograniczone wypłaty.

3 Rodzaje Indywidualnych Kont Oszczędnościowych

Cash ISA (konto gotówkowe)

Połowę rocznego limitu wpłaty można wpłacić i trzymać na lokatach terminowych. Tego typu inwestowaniu a raczej oszczędzaniu zazwyczaj towarzyszą promocje w postaci atrakcyjnego oprocentowania pieniędzy przez jakiś początkowy okres. Zazwyczaj po zakończonej promocji oprocentowanie wraca do normalnych rynkowych wartości. Wtedy jedyną słuszną opcją jest poszukanie nowej promocji i przeniesienie się do innego banku.

Stock & Shares ISA (rachunek inwestycyjny)

Czyli to co „tygryski” lubią najbardziej. W ramach tego rachunku możemy wpłacić całość dozwolonej kwoty na dany rok podatkowy. Wybór inwestycji jest ogromny. Mamy do dyspozycji fundusze inwestycyjne w tym również akcyjne. Możemy inwestować w niektóre z ETF’ów, a także akcje największych angielskich i amerykańskich spółek.

Rząd próbuje ograniczać ryzyko i nie zezwala inwestować we wszystkie spółki. Np nie możemy kupować spółek z angielskiego rynku AIM (to taki polski New Connect). Nie mamy również dostępu do wszystkich spółek amerykańskich.

Aktualny limit wpłat jest na poziomie 20 tysięcy funtów (rok podatkowy 2020/2021)  i rok rocznie jest zwiększany. Przynajmniej na razie. Aktualny limit możecie sprawdzić na stronie rządowej klikając w linka tutaj

Junior ISA (rachunek inwestycyjny dla dziecka)

Jeżeli macie dziecko i mieszka ono na co dzień w UK to macie możliwość otwarcia indywidualnego konta oszczędnościowego również dla niego. Limity wpłat są dużo niższe w tym roku nieco ponad 4 tysiące funtów. Podobnie jak wyżej 50% może być przeznaczona na lokaty a reszta lub całość na inwestycje w akcje. Mimo, że to rodzice wpłacają pieniądze, właścicielem pieniędzy jest dziecko. Prawnie staje się ich właścicielem jak ukończy 16 rok życia, ale może je samodzielnie wypłacić dopiero po ukończeniu 18 roku życia.

Zalety i Wady Indywidualnych Kont Oszczędnościowych

Zalety:

  • zyski zwolnione z podatku od zysków kapitałowych
  • środki możemy wypłacać w dowolnym momencie nie musimy czekać do osiągnięcia wieku emerytalnego
  • szeroki wachlarz potencjalnych inwestycji

Wady:

  • jeżeli inwestujemy w amerykańskie spółki wszystkie transakcje są rozliczane w funtach przez co ponosimy ryzyko kursowe
  • nie możemy trzymać na koncie gotówki w innych walutach niż funt brytyjski
  • limit wpłat uniemożliwia swobodne żonglowanie środkami pomiędzy różnymi kontami
  • nie można inwestować w najmniejsze spółki
  • nie można automatycznie reinwestować dywidendy otrzymywane z amerykańskich spółek

Jak najlepiej wykorzystywać ISA w inwestowaniu

Konta te najlepiej sprawdzają się przy inwestowaniu długoterminowych a akcje spółek notowanych w Londynie, które wypłacają dywidendę. Przy takim wąskim podejściu możemy skorzystać ze wszystkich zalet i nie mamy do czynienia z wadami. W pewien sposób produkt ten promuje giełdę w Londynie.

Jeżeli mieszkasz w UK i szczególnie interesuje Ciebie specyfika inwestowania na wyspach możesz również poczytać inne wpisy ściśle związane ze specyfiką inwestowania w UK

Dodaj komentarz