Co to jest akumulacja i dystrybucja? Mógłbym Was zarzucić wzorami i pokazać jak je policzyć, ale wtedy nie dotrwalibyście do końca tego artykułu. Może i nawet wspomnę o wzorach. To nie jest jednak w moim stylu. Osobiście wolę proste łatwe do zrozumienia zależności, a przede wszystkim wskazówki jak coś takiego można wykorzystać w praktyce. Denerwuje mnie gdy widzę jak te pojęcia są nadużywanie albo używane z złym kontekście. Chcę pojęcia akumulacji i dystrybucji dorzucić do słowniczka podstawowych pojęć giełdowych razem z innymi, które powoli gromadzę w ramach cyklu ABC giełdy – Podstawowe pojęcia giełdowe
Lubię czy nie lubię zawsze warto zacząć od podstaw matematycznych. Właśnie one często leżą u fundamentów wielu teorii, które są niestety często źle interpretowane.
Z akumulacji i dystrybucji można na przykład wyliczyć wskaźnik akumulacja przez dystrybucję jest to jeden z wielu wskaźników momentu. Do matematycznego obliczenia tego wskaźnika potrzeba tylko dwóch parametrów. Są to wolumen obrotów oraz cena. Accum jest akumulacją a Distr dystrybucją.
Na tym etapie chciałbym matematykę zostawić i zająć się tym jak to ugryźć w praktyce.
Czym jest Akumulacja akcji
O akumulacji akcji mówimy wtedy kiedy inwestor lub grupa inwestorów przez pewien określony czas kupuje duże pakiety akcji w sposób, który nie wpływa na ich cenę.
Pytaniem pozostaje jak to zjawisko zidentyfikować i jak to wykorzystać. Wizualnie zazwyczaj wygląda to jak trend boczny, który trwa przez dłuższy czas, zazwyczaj kilka miesięcy. Zazwyczaj faza akumulacji jest następstwem trendu spadkowego. Cena porusza się wtedy zazwyczaj w wąskim zakresie. Obroty są przeważnie niewielkie, nieznacznie wzrastając w dniach zakończonych na plusie.
Tak zwane „smart money” stara się zrobić wszystko, żeby pozostać niezauważonym. Zazwyczaj udaje im się, bo mało osób interesuję się spółkami, na których niewiele się dzieje i stoją w miejscu przez długie miesiące. Dlatego właśnie tak ważne są samodzielne analizy i obserwacja rynku. Tylko w ten sposób będziecie w stanie dostrzec takie spółki. Nie usłyszycie o nich w telewizji ani nie przeczytacie w gazetach.
Jeżeli rozpoznacie taką spółkę należy ją dodać sobie do listy obserwacyjnej i czekać aż wybiję się w górę z konsolidacji. Jest to potwierdzenie przejścia do wzrostów. Jest to też najlepszy moment, żeby się pod taki ruch podłączyć.
Czym jest Dystrybucja akcji
O dystrybucji akcji mówimy wtedy kiedy inwestor lub grupa inwestorów przez pewien określony czas usiłuje sprzedawać pakiety akcji w taki sposób, żeby nie wpływać na ich cenę.
Generalnie mówiąc dystrybucja jest dokładnym przeciwieństwem akumulacji. Zamiast zbierania z akcji rynku inwestorzy sprzedają je. Objawia się to wypłaszczeniem i zmniejszeniem dynamiki trendu wzrostowego. Zazwyczaj w trendzie wzrostowym na ruchach w górę wolumen obrotów rośnie a korektom towarzyszą mniejsze obroty. Gdy trend zaczyna tracić dynamikę to najprawdopodobniej oznacza przejście w fazę dystrybucji.
Dystrybucja jest dużo trudniejsza do rozpoznania ponieważ o ile przy akumulacji ceny są tak nisko, że dość łatwo stwierdzić że nie pójdą niżej, o tyle w dystrybucja może być mylona ze zwykłą konsolidacją, która jest tylko przystankiem w trendzie.
W takich przypadkach, gdy zazwyczaj nie obracamy ogromnymi pakietami akcji warto po prostu czekać na jasne zakończenie trendu niż pochopnie zbyt szybko sprzedawać.
Podsumowanie
Za zjawiskiem akumulacji i dystrybucji zazwyczaj stoją poważni, instytucjonalni inwestorzy. To właśnie oni kupując ogromne pakiety akcji mogą spowodować, że takie zjawisko wystąpi. Warto dodać, że może to trwać miesiącami. Ten kto dysponuje dużym kapitałem zazwyczaj nie spieszy się tylko konsekwentnie realizuje swoją strategię.