Z punktu widzenia polskiego inwestora inwestowanie za granicą może wiązać się z ogromnymi kosztami. Nie oznacza to, że polskie biura maklerskie nie oferują takich usług, są one dostępne ale wiążą się z koniecznością otwierania dużych pozycji i należy uwzględniać wysokie prowizje. Ciekawą alternatywą uzyskania ekspozycji na rynki zagraniczne i też poniekąd tańszą mogą być kontrakty CFD.
Dlaczego warto przyjrzeć się tym kontraktom? Nie traktowałbym ich jako główny instrument do inwestowania ale jako na alternatywę za pomocą, której można rozpocząć inwestowanie za granicą. Umożliwi to korzystanie z trendów na giełdach światowych w momencie gdy w Polsce trend jest niepewny i brakuje ciekawych okazji inwestycyjnych.
Czym są i jak działają kontrakty CFD
Jest to instrument finansowy potocznie zwany kontraktem na różnice kursowe. Są one czymś w rodzaju kontraktów terminowych ale nie do końca.
Działają na takiej zasadzie, że dwie strony transakcji, w momencie jej zawarcia, zobowiązują się do przekazania kwoty pieniędzy równej różnicy ceny kupna i sprzedaży.
Definicja jak zwykle pozostaje definicją, dlatego dokładny mechanizm ich działania wyjaśniam na realnych przykładach poniżej.
Ich notowania podawane są w sposób znany graczom na rynku Forex. Zawsze, gdy patrzymy na kontrakt CFD widzimy cenę sprzedaży i cenę kupna. Jest to tak zwane kwotowanie ceny, które zazwyczaj odzwierciedla aktualną, najlepszą ofertę sprzedaży i najlepszą ofertę kupna na giełdzie. To tak jakbyśmy widzieli jedną, najlepszą ofertę z giełdowego arkusza zleceń. Różnica pomiędzy tymi cenami nazywana jest spread’em.
Jeżeli chcemy otworzyć pozycję długą to kupujemy po cenie wyższej. Jeżeli chcemy otworzyć pozycję krótką to sprzedajemy po niższej cenie.
Przykład pozycji długiej z wykorzystaniem CFD
Załóżmy, że w danej chwili akcje JSW są kwotowane jako 100 – 102 a my oczekujemy wzrostu wartości kursu.
Przy otwarciu pozycji obowiązuje nas cena wyższa. Oznacza to, że kupujemy po 102. W przypadku gdy chcemy otworzyć 100 kontraktów całkowita wielkość pozycji wyniesie 100* 102 czyli 10200 PLN. Kontrakty CFD są instrumentem lewarowanym oznacza to, że nie musimy mieć całości kwoty. Załóżmy, że wymagany jest od nas depozyt 10%. Oznacza to, że potrzebujemy tylko 1020 PLN na swoim rachunku.
Załóżmy, że mieliśmy rację i kurs akcji JSW wzrósł do 122-124. Ucieszeni zyskiem chcemy zamknąć pozycję. Przy sprzedaży obowiązuje nas cena 122.
Oznacza to, że kupiliśmy po 102 a sprzedaliśmy po 122. Nasza różnica to 20. Podsumowując zarobiliśmy 2000 PLN. Oczywiście musimy od naszego zysku odjąć prowizję za otwarcie i zamknięcie pozycji.
Przykład pozycji krótkiej z wykorzystaniem CFD
Pozycja krótka wygląda bardzo podobnie. Znów przyjrzyjmy się scenariuszowi z akcjami JSW, prawdopodobnie ten przypadek jest dużo bardziej prawdopodobny :))
Załóżmy, że w danej chwili akcje JSW są kwotowane jako 100 – 102 a my oczekujemy spadku wartości kursu.
Przy otwarciu pozycji obowiązuje nas cena niższa. Oznacza to, że sprzedajemy po 100. W przypadku gdy chcemy otworzyć 100 kontraktów całkowita wielkość pozycji wyniesie 100* 100 czyli 10000 PLN. Kontrakty CFD są instrumentem lewarowanym oznacza to, że nie musimy mieć całości kwoty. Załóżmy, że wymagany jest od nas depozyt 10% Oznacza to, że potrzebujemy tylko 1000 PLN na swoim rachunku.
Załóżmy, że mieliśmy rację i kurs akcji JSW spadł do 58-60. Ucieszeni zyskiem chcemy zamknąć pozycję. Przy odkupieniu wcześniej „sprzedanych akcji” obowiązuje nas cena 60.
Oznacza to że sprzedaliśmy po 102 a odkupiliśmy po 60. Nasza różnica to 40. Podsumowując zarobiliśmy 4000 PLN. Oczywiście musimy od naszego zysku odjąć prowizję za otwarcie i zamknięcie pozycji.
Do czego można wykorzystać kontrakty CFD
Kontrakty te można wykorzystywać w graniu zarówno na wzrosty jak i spadki kursu. Podobnie jak w przypadku kontraktów terminowych możesz korzystać z dźwigni finansowej.
CFD można wykorzystać do dywersyfikacji portfela poprzez uzyskanie ekspozycji na wcześniej niedostępne nam rynki.
Jeszcze jedną opcją jak możemy użyć kontraktów jest sytuacja, w której posiadamy polskie akcje i chcemy zabezpieczyć się przed spadkami. Tu też doskonale nadaje się ten produkt. Zamiast sprzedawać akcje możemy po prostu sprzedać (otworzyć na krótko) pozycję na CFD.
Wady i zalety inwestowania za pomocą kontraktów CFD
Zalety:
- Możliwość grania na spadki
- Możliwość korzystania z dźwigni finansowej
- Dostęp do wielu rynków i walorów w ramach jednej platformy transakcyjnej
- Relatywnie tani dostęp do rynków i akcji zagranicznych
- Nowoczesne platformy transakcyjne z pełnym dostępem z wielu urządzeń
Wady:
- Kontrakty CFD są po części sztucznym instrumentem finansowym dlatego nie są tak dobrze nadzorowane jak tradycyjne kontrakty terminowe
- Nie wszyscy brokerzy będą w stanie wystawić Tobie PIT8C, który jest podstawą rozliczenia z Urzędem Skarbowym
- Wysoka dźwignia finansowa może narazić nas na ogromne straty szczególnie jeżeli nie do końca rozumiemy jak działa ten produkt
Kontrakty CFD dla polskich inwestorów
O ile inwestowanie na rynkach zagranicznych nie jest powszechnie dostępne w typowych polskich biurach maklerskich a jeżeli już jest to jest o wiele droższe, o tyle na polskim rynku działa kilku zagranicznych brokerów, którzy oferują kontrakty CFD na wiele instrumentów.
Jeżeli chcielibyście sprawdzić jak działają kontrakty CFD w praktyce i spróbować swoich sił na koncie demo mogę z czystym sumieniem polecić konto demo firmy XTB, która specjalizuje się w kontraktach CFD i jest prawdopodobnie największym jak i najbardziej docenianym dostawcą kontraktów CFD na Polskim rynku,
Podsumowując, jeżeli interesują Was rynki zagraniczne i macie ochotę spróbować swoich sił na giełdzie amerykańskiej, niemieckiej lub londyńskiej kontrakty CFD na pewną są ciekawą opcją, którą polecam sprawdzić w szczegółach. Wszystkie dobre firmy z tej branży oferują konta demo, gdzie możecie na wirtualnych pieniądzach dokładnie zapoznać się z ich ofertą, czy mechanizmami działania i oczywiście spróbować własnych sił zanim zmierzycie się z realnymi pozycjami. Bardzo polecam.
Niektóre z linków zawartych w tym artykule są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeżeli skorzystasz z usług na innych stronach mogę z tego powodu otrzymać małą prowizję. Nie będzie to jednak miało wpływu na cenę czy jakość usług dla Ciebie.