Inwestowanie pod dywidendę jest często kojarzone z inwestowaniem długoterminowym. Taki rodzaj inwestowania najczęściej przypada do gustu inwestorom, którzy chcą mieć stabilne źródło dodatkowego na emeryturze. Ale czy zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę powinny charakteryzować się dobre spółki dywidendowe. Co sprawia, że w długim terminie będą rok rocznie zasilać nasz portfel świeżą gotówką?
Jeżeli temat dywidendy nie jest jeszcze Tobie dobrze znany polecam przeczytać jeden z moich starszych wpisów, w którym zebrałem w jednym miejscu wszystko co musisz wiedzieć o dywidendzie „Co to jest dywidenda”
Ja również uważam, że inwestowanie w spółki dywidendowe ma dużo zalet. Szczególnie jeżeli zostało nam jeszcze wiele lat do emerytury, albo nie zależy nam na szybkich zyskach. Wtedy możemy korzystać z tego co kiedyś Albert Einstein nazwał 8 cudem świata czyli procentu składanego. Jego zalety najbardziej odczujemy gdy inwestujemy długoterminowo i reinwestujemy wypłaty dywidendy w zakup kolejnych akcji.
Poniżej zebrałem kilka najważniejszych cech jakimi powinny charakteryzować się dobre, perspektywiczne spółki dywidendowe.
Cechy dobrych spółek dywidendowych
Historia wypłacanych dywidend
Jeżeli już upatrzę sobie jakąś spółkę, którą chciałbym posiadać w portfelu swoich spółek dywidendowych to pierwszą rzeczą, którą sprawdzam jest historia wypłacanych dywidend.
Spółki, które mogą pochwalić się już wielokrotnymi rok rocznymi wypłatami dają nam większą szansę na to, że będą w stanie taki stan rzeczy utrzymać i wypłacać kolejne dywidendy przez kolejne lata. Nie chcemy przecież skakać ze spółki na spółkę i zastanawiać się ciągle czy w danym roku zarząd zechce podzielić się wypracowanym zyskiem czy też nie. Zależy nam na stabilnym dochodzie.
Rok rocznie rosnąca dywidenda
Kolejną cechą po której można poznać wysokiej klasy spółkę dywidendową jest rok rocznie zwiększana dywidenda. Na rynku można znaleźć wiele dużych spółek, które mogą nie tylko pochwalić się regularnym dzieleniem się zyskiem z akcjonariuszami ale również tym, że ją rok rocznie powiększają. Nie do końca znaczenie o ile jest dywidenda zwiększana. Sam fakt, że rośnie daje nam pewnego rodzaju gwarancję, że sytuacja w firmie jest stabilna. To w większości przypadków również świadczy o tym, że spółka ma stabilną sytuację finansową.
Kolejnym powodem dlaczego ten aspekt jest tak niezmiernie ważny jest inflacja. Np 100 złoty dywidendy wypłacane dzisiaj nie będzie tak samo atrakcyjne za 5 lub 10 lat.
Jako ciekawostkę dodam, że w świecie giełdy istnieje coś takiego jak indeks arystokratów dywidendy. W jego skład wchodzą tylko spółki które nieprzerwanie przez co najmniej 25 lat wypłacały dywidendę swoim akcjonariuszom.
Stabilne Finanse
To jest absolutna podstawa. Trzeba unikać spółek, które łatwo poddają się cyklom gospodarczym i szczególnie w czasie recesji generują straty. Jeżeli masz do czynienia z takimi spółkami będzie im ciężko po pierwsze regularnie wypłacać dywidendę, po drugie zwiększanie wypłaty zysku dla akcjonariuszy będzie dla nich jak stąpanie po cienkim lodzie. Jeżeli taka spółka za swój cel nadrzędny stawia sobie dzielenie się zyskiem może łatwo popaść w kłopoty finansowe, a wtedy nie zobaczymy dywidendy i stracimy nasz kapitał początkowy.
Przewidywalność – Żadnych niespodzianek
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupieniu jakiejś perspektywicznej spółki do własnego portfela dywidendowego warto sprawdzić czy w przeszłości firma nie robiła żadnych dziwnych niespodzianek. Unikałbym spółek, które z jakiś powodów miały np. rok przerwy w wypłacaniu zysku lub na przykład decydowały się na zmniejszenie dywidendy z powodu krótkoterminowych kłopotów finansowych.
Potencjał wzrostu wartości
Jeżeli chcemy aby spółka w sposób ciągły i stabilny zwiększała swoją dywidendę w przyszłości jej biznes musi mieć potencjał do wzrostu. Fakt że firma będzie się rozwijać, zdobywać nowe rynki i klientów zapewni jej wzrost zysków. To w konsekwencji przyniesie korzyści Tobie jako akcjonariuszowi. Nie będzie to tylko zwiększająca się dywidenda, ale również wzrost wartości ceny akcji. Wtedy nawet jeżeli zdecydujesz się swoją pozycję sprzedać Twój ostateczny zysk z inwestycji będzie jeszcze większy.
Jak myślicie czy jest coś jeszcze o czym nie pomyślałem lub nie wymieniłem. Co jeszcze powinny mieć w sobie dobre spółki dywidendowe?