inwestowanie dlugoterminowe

9 Ważnych Kwestii w Inwestowaniu Długoterminowym

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:

Inwestowanie długoterminowe to rodzaj inwestowania o którym myślał każdy. To pojęcie zawsze kojarzy nam się z ogromnym bogactwem setkami procentów zysków oraz ogromnymi dywidendami. O ile każdy jest w stanie sobie wyobrazić jak wygląda końcowy wynik inwestowania długoterminowego o tyle nie każdy wie jakie 9 kwestii jest bardzo ważnych. Spróbuję wyjaśnić jakie to kwestie powinny być najważniejsze dla inwestujących w długim terminie.




1. Tnij Straty i Pozwój Zyskom Rosnąć

Bardzo często zdarza się, że inwestorzy sprzedają posiadane akcje, które są na plusie, za szybko a trzymają te pozycje przynoszące straty w nadziei, że notowania odbiją. Jeżeli nie wiesz kiedy należy stratną pozycję zamknąć może Cię doprowadzić to do momentu kiedy akcje naprawdę stanieją i staną się praktycznie bezwartościowe. Idea cięcia strat i pozwalania rośnięciu zysków jest prosta i dobrze wszystkim znana.  Jak natomiast zastosować ją w praktyce? Nie znam gotowej odpowiedzi. Musisz ją znaleźć sam. Może pomoże Wam kilka informacji zamieszczonych poniżej:

Pozwól zyskom rosnąć

Czytałem gdzieś kiedyś ciekawe opracowanie o Peter’ze Lynchu, który bardzo często mówił o tzw „tenbaggers” czyli inwestycjach w których posiadane akcje drożały dziesięciokrotnie. Mówił, że zawdzięcza swój sukces temu że miał bardzo niewiele dochodowych pozycji, ale te które były naprawdę dochodowe drożały bardzo dużo. Co chciałbym Ci przekazać to to, że jeżeli masz zasadę, że sprzedajesz w momencie kiedy np. podwoisz pieniądze albo potroisz pozbądź się jej.  Tak samo jeżeli kurs spółki osiągnie zakładaną cenę warto rozważyć czy nie pójdą wyżej. Jeżeli posiadane akcje drożeją tak mocno to jest na pewno ku temu powód. Nie warto ograniczać się jakąś swoją zasadą a z każdej takiej trafionej inwestycji starać się wyciągnąć jak najwięcej. Nawet jeżeli akcje wzrosną 20-krotnie i dalej rosną to ich nie sprzedawaj, bo możesz ograniczyć swoje zyski.

Tnij straty

Nigdy nie masz gwarancji, że przecenione akcje odbiją. Ważne jest natomiast żeby rozumieć jaka jest tak naprawdę wartość akcji. Oczywiście trudno jest zamknąć pozycję ze stratą bo to jest w pewien sposób przyznanie się do błędu. Czasem jeżeli akcje są pod kreską, a Ty wierzysz w fundamenty warto je trzymać ale musisz być ze sobą szczery czy te fundamenty rzeczywiście tam są czy to tylko Twoje życzeniowe myślenie.

2. Nie podążaj bezmyślnie za rekomendacjami innych

Nie ważne czy jest to Twój brat, kuzyn, sąsiad albo nawet Twój makler. Żadnej z tych osób nie powinieneś bezgranicznie ufać jeżeli chodzi o rekomendacje. Jeżeli zdecydujesz się zainwestować musisz sam w pełni rozumieć dlaczego to robisz. Skorzystaj z podpowiedzi, ale zrób własną analizę i research. Poleganie tylko i wyłącznie na rekomendacjach innych nie ma nic wspólnego z inwestowaniem. To jest po prostu ruletka. Oczywiście przy odrobinie szczęścia może to przynosić korzyści, ale takie postępowanie nigdy nie uczyni z Ciebie prawdziwego inwestora i nie zapewni zysków w długim terminie

3. Nie przejmuj się tak bardzo tym co dzieje się w krótkim terminie.

Jako inwestor długoterminowy nie powinieneś panikować jeżeli Twoje inwestycje zachowują się gorzej w krótkim terminie. Powinieneś patrzeć na swoje inwestycje w perspektywie długoterminowej. Pamiętaj, żeby wierzyć w jakość Twoich analiz, a nie denerwować krótkoterminowymi zmianami cen. Nie martw się również tym że kupiłeś akcje np parę groszy drożej niż ktoś inny. Przy długoterminowym inwestowaniu to praktycznie nie będzie miało znaczenia.

Wszystkie krótkoterminowe ruchy cen są dla Day Traderów i spekulantów. Ty jako długoterminowy inwestor powinieneś się skupić na rozwijaniu swojej ogólnej filozofii inwestowania i własnej edukacji

4. Nie przykładaj tak wielkiej wagi do wskaźnika C/Z

Inwestorzy często zbyt dużą wagę przywiązują do wskaźnika cena/zysk. Ten zawsze powinien być rozpatrywany w szerszym kontekście. Najlepiej razem z innymi wskaźnikami analizy fundamentalnej. To że C/Z jest niskie nie oznacza od razu że akcje są niedowartościowane. Tak samo gdy C/Z jest wysokie nie od razu oznacza to że akcje są przewartościowane.

5. Nie inwestuj w akcje groszowe

Mitem jest, że na akcjach groszowych jest mniejsze ryzyko straty. To nieprawda. Nie ważne czy kupisz akcje za 10 złoty czy za 10 groszy. W obu przypadkach gdy spadną do zera stracisz 100% swojego początkowego kapitału. Na giełdach zagranicznych spółki groszowe są zazwyczaj notowane na mniejszych parkietach i mają nad sobą mniejszy nadzór przez co są jeszcze bardziej ryzykowne.

6. Dokonaj wyboru strategii i jej się trzymaj

Różni inwestorzy używają różnych metod doboru inwestycji do portfela, bo sukcesy na rynku można osiągać na wiele sposobów. Ale Inwestorzy, którzy ciągle zmieniają strategie często zarabiają mniej niż ci którzy trzymają się jednego podejścia. Weźmy na przykład Warrena Buffeta, który stosuje swoją strategię od dziesięcioleci. Jest przez wielu podziwiany, ale w latach dziewięćdziesiątych był mocno krytykowany w mediach za to, że nie inwestował w firmy internetowe. Jak się okazało miał rację i nie tracił pieniędzy w momencie gdy rynek załamał w 2000 roku.

7. Skup się na przyszłości

Jednym z najtrudniejszych aspektów inwestowania jest to, że staramy się podjąć świadomą decyzję na podstawie tego co się wydarzy w przyszłości, której oczywiście nie znamy. Trzeba pamiętać, że mimo iż coś co miało miejsce w historii nie ma takiego znaczenia. Najważniejsze dla ceny akcji będzie miało to co wydarzy się w przyszłości.

Peter Lynch w swojej książce „One Up on Wall Street” dzielił się swoimi doświadczeniami z inwestowania w akcje Subaru. Powiedział:

Gdybym skupiał się na przyszłości nigdy nie kupiłbym tych akcji, ponieważ w przeszłości podrożały już 20 krotnie. Jednak zrobiłem analizę skupiłem się na przyszłości i kupione przeze mnie akcje zdrożały jeszcze 7 krotnie.

8. Nastaw się perspektywę długoterminową.

Duże krótkoterminowe zyski mogą często zachęcać szczególnie nowych uczestników rynku. Prawda jest taka, że przyjęcie horyzontu długoterminowo i oduczenie się ciągłego otwierania i zamykania pozycji jest tym co musi zrobić inwestor długoterminowy. To nie oznacza to, że zarabianie w krótkim terminie nie jest możliwe po prostu chcę zaznaczyć że to są dwie różne sprawy. W różny sposób podchodzisz do rynku. Inaczej wygląda zarządzanie ryzykiem i wymaga od Ciebie innych umiejętności. Żaden sposób nie jest lepszy każdy z nich ma swoje wady i zalety.

9. Miej otwarty umysł.

Na pewno słyszałeś o wielu wielkich i wspaniałych spółkach takich jak Apple, Starbucks, Nike itp. Każdy chce w nie inwestować. Nie oznacza to ze to najlepszy wybór. Na giełdach świata są tysiące mniejszych spółek, które kiedyś staną się wielkie i wspaniałe. Musisz je tylko w odpowiednim momencie odkryć. Statystyka dla giełdy amerykańskiej wygląda następująco w okresie od 1926 do 2001 male spółki dały zarobić średnio 12.3% rocznie przy czym SP&500 czyli te największe spółki dały stopę zwrotu na poziomie 10.5% rocznie. Rożnica jest może niewielka w skali roku, ale w długim terminie to jest przepaść. Nie oznacza to ze wszystkie twoje pieniądze powinny być zainwestowane w male spółki, ale musisz wiedzieć że jest wiele ciekawych spółek które nie są notowane w WIG20 czy DOW Jones czy tez FTSE100

Dodaj komentarz