Chciałbyś rozpocząć inwestowanie i nie wiesz jak wybrać rachunek maklerski? A może obecne biuro zaczyna Ciebie ograniczać i zastanawiasz się nad zmianą? Poniżej znajdziesz 14 ważnych rzeczy, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję przy wyborze rachunku maklerskiego.
Podzieliłem je na dwie główne kategorie. Pierwsza to wszystkie koszty, które musisz ponieść. Jest to ważne ponieważ mają one nie lada znaczenie w ostatecznym wyniku inwestycyjnym. Drugą kategorią są funkcjonalności, bo w miarę jak będziesz rozwijał się jako inwestor nie chcesz żeby biuro maklerskie Ciebie ograniczało.
Jak wybrać rachunek maklerski pod względem kosztów
1. Opłata za założenie rachunku
Rachunki maklerskie mają to do siebie, że jeżeli je zakładasz to nie po to żeby tam trzymać pieniądze. Biuro maklerskie zarabia na tym, że inwestujesz bo od każdej transakcji pobiera od Ciebie prowizję. Proszę więc nie decyduj się na firmę, która pobiera opłatę już za samo otworzenie rachunku. No chyba, że jest to unikalny broker oferujący swoje usługi gdzieś w raju podatkowym.
2. Opłata za prowadzenie rachunku
Podobnie ma się sytuacja z opłata za prowadzenie rachunku. Nie powinieneś decydować się na firmę, która będzie pobierała od Ciebie jakąś określoną kwotę. Moim zdaniem Twoje biuro maklerskie powinno wspomagać Ciebie w Twoim inwestowaniu, by móc zarabiać na prowizjach. Pobieranie opłaty na pokrycie kosztów stałych świadczy(jak dla mnie) o słabości ich usługi. Dobre biura mają klientów, którzy generują tyle transakcji, że nie muszą dodatkowo pobierać opłat.
3. Prowizje maklerskie
Najważniejszy punkt na liście. Tu nie ma wielkiej filozofii. Prowizje maklerskie powinny być jak najniższe bo szczególnie przy częstym handlu mają ogromne znaczenie w końcowym wyniku inwestycyjnym. Oczywiście niskie prowizje nie powinny odbijać się na poziomie świadczenia usług. Przy bardzo niskich prowizjach należy też uważać, na małe haczyki brokerów (jak na przykład szeroki spread albo poślizg cen).
4. Wypłata środków
Niestety na ciągle na rynku zdarzają się sytuacje, w których niektóre firmy utrudniają klientom wypłatę ich środków. Na take nierzetelne firmy trzeba uważać i omijać je szerokim łukiem. Przed zdecydowaniem się na wybór rachunku warto popytać wśród znajomych. Zalecałbym też przeszukanie internetu – nie wpisujcie tylko nazwy firmy a wykonajcie zapytanie w stylu: „nazwa firmy problemy”.
5. Szybkość i koszt przelewów
Na rachunku maklerskim przechowywane są nasze pieniądze i powinniśmy mieć do nich dostęp w każdej chwili. Czy chcielibyście czekać kilka dni na przelew? W dzisiejszych czasach swoje pieniądze powinniśmy być w stanie odzyskać w przeciągu 24 godzin. Znaczenie ma też płatność za przelewy. Może dobrym pomysłem byłoby mieć rachunek maklerski w tej samej grupie bankowej, co nasze konto? Może to zaoszczędzić sporo pieniędzy, szczególnie jeżeli zamierzamy często żonglować pieniędzmi albo wpłacać duże kwoty gotówki przed ofertami na rynku pierwotnym.
6. Koszt dodatkowych narzędzi
To trochę życzeniowa kategoria ale decydując się na otwarcie rachunku maklerskiego chcielibyśmy pewnie dostać dostęp do dodatkowych narzędzi, które nie zawsze są dostępne dla wszystkich inwestorów. Mam tu na myśli serwisy analityczne, programy do analizy technicznej, pakiety wykresów, alerty rynkowe itp. Wszystkie one mają swoją cenę i fajnie jeżeli możemy dostać te gratisy w standardzie. Z doświadczenia jednak wiem, że nie ze wszystkich z nich będziecie korzystać więc może nie warto ulegać pokusie i wybierać ofertę z bajerami.
Jak wybrać rachunek maklerski pod względem funkcjonalności
1. Dostępność instrumentów finansowych
W miarę rozwoju jako inwestor na pewno będziesz chciał szukać nowych rynków inwestowania. Rachunek maklerski powinien umożliwić Nam testowanie nowych strategii inwestycyjnych lub spróbowania nowych walorów.
2. Obsługa klienta
Nie wiem jak Wy ale ja cenię sobie jakość obsługi klienta. Dobrze jest jeżeli ktoś na info linii wie na czym polega inwestowanie i potrafi zrozumieć klienta (lub przynajmniej sprawia takie wrażenie). Cenię sobie również szybkość połączenia (może dlatego, że w krytycznych momentach muzyka poważna mnie wcale nie uspakaja). Warto to sprawdzić jeszcze za nim otworzymy rachunek (sprawdźcie ile czasu będziecie czekać na połączenie). Te możliwości mogą mieć ogromne znaczenie w momentach gdy na rynku jest gorąco i platforma nie nadąża z podawaniem kwotowań. Rozmowa telefoniczna jest wtedy jedyną możliwością handlu.
3. Aplikacja mobilna
W dobie dzisiejszego internetu i smartfonów każda szanująca się instytucja finansowa oferująca usługi brokerskie powinna posiadać aplikację mobilną. Umożliwia to inwestowanie z każdego miejsca na świecie, co jest szczególnie pomocne w czasie podróży służbowych czy wyjazdu z rodziną. Jeżeli jednak firma Wam tego nie ofiaruje to zastanowiłbym się czy warto wiązać się z kimś, kto nie idzie z duchem czasu. Warto też zwrócić szczególną uwagę na jaki system operacyjny dedykowana jest aplikacja i czy Wasz telefon komórkowy sobie z nią poradzi.
4. Dostęp do notowań bez opóźnień
To chyba jest już rynkowy standard. Razem z swoim rachunkiem maklerskim powinniśmy otrzymać w pakiecie dostęp do notowań bez opóźnień. Jeżeli musimy za to dodatkowo płacić to uznałbym to za bardzo dziwne i próbę naciągania klienta.
5. Wykresy online
Jeżeli biuro maklerskie jest nowoczesne, to powinno oferować dostęp do wykresów on-line, które rysują się w czasie sesji. Nie mam tu na myśli kompletnego oprogramowania do analizy technicznej a podstawowe funkcjonalności. Czasem przecież potrzebujemy spojrzeć na to, jak wyglądają notowania w formie graficznej.
6. Dodatkowe oprogramowanie do przeprowadzania analiz
Jeżeli jesteście w stanie znaleźć biuro maklerskie, które daje w pakiecie dodatkowe oprogramowanie do robienia analiz to jest to zapewne luksusowy rachunek. Takie gratisy nie zdarzają się często.
7. Dostępność konta Demo
Konto demo przydaje się w przypadku testowania nowych strategii inwestycyjnych. Może też służyć do zapoznania się z nowymi instrumentami finansowymi w praktyce. Warto je mieć na tej samej platformie transakcyjnej co nasz główny rachunek. Jeśli nie będziecie się na nie logować zbyt często może się okazać, że konto zostanie zamknięte. Warto więc o to zapytać. Więcej na temat konta demo i tego w jaki sposób można je wykorzystywać pisałem szerzej we wpisie: Nauka inwestowania z kontem demo
8. Sprawozdania podatkowe
W polskich biurach maklerskich standardem jest to, że na koniec roku dostajecie PIT8C, który umożliwia Wam wypełnienie zeznania podatkowego z tytułu zysków na rynku kapitałowym. Jeżeli jednak decydujecie się na zagranicznego brokera, przydałoby się gdyby mógł Wam na koniec roku sporządzić raport Waszych zysków i kosztów poniesionych przy transakcjach. Liczenie wszystkiego samego samemu nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Warto jednak to robić regularnie jeśli nie jesteście pewni otrzymania raportu od brokera.
Powyższe zestawienie 14 ważnych kwestii przy wyborze rachunku maklerskiego możesz wykorzystać dwojako. Możesz przejść przez te punkty podczas analizowania oferty biura maklerskiego lub potraktować jako listę pytań, którą zadasz „w okienku”.